current location: Home > Judges
Justice Luo was born in October 1965. He has obtained a degree of Ph.D. in Law. He is a National Adjudication Expert. Starting from August 1986, he has successively served in Beijing High People’s Court, Beijing Intermediate People’s Court and Beijing No.1 Intermediate People’s Court. Since December 2000, he was successively appointed the Deputy Chief Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC, the Deputy Director of the Research Office of SPC, the Director of China Institute of Applied Jurisprudence, the Deputy Director of the Personnel Department of SPC and the Chief Judge of the Civil Division No.4 of SPC. In December 2013, he was appointed as a member of the Adjudication Committee of SPC. Since July 2015, he was successively appointed the Director of Case Office of the Central Commission for Discipline Inspection of the CPC, a member of the Standing Committee of the CPC of Xinjiang Uygur Autonomous Region, the Secretary of Commission for Discipline Inspection of Xinjiang Uygur Autonomous Region and the Director of the Supervisory Commission of Xinjiang Uygur Autonomous Region. In August 2018, he was appointed a member of the Leading Party Members Group of SPC, Vice-president of SPC, member of the Adjudication Committee of SPC and Justice (Second Rank). In December 2018, he was concurrently appointed the Head of the Intellectual Property Court of SPC. He is also a member of the 19th CPC Central Commission for Discipline Inspection, and a deputy to the 13th National People’s Congress.
Judge Wang was born in February 1970. He has obtained a degree of Ph.D. in Law. Starting from September 1998, he has successively served in the Economic Division and the Civil Division No.2 of SPC. He was a visiting scholar(on-the-job) at Duke University, USA from August 2010 to December 2010 in pursuit of further legal studies. In June 2012, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC. In February 2018, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC and the Senior Judge of the First Rank. In December 2018, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Intellectual Property Court of SPC.
Judge Zhou was born in February 1972. He has obtained a degree of Ph.D. in Law. Starting from August 1994, he has successively served in the Personnel Department of SPC and the Intellectual Property Division of Beijing High People’s Court. He studied at Temple University, USA from July 1999 to April 2001 in pursuit of further legal studies and received a L.L.M in Law. Since December 2003, he has successively served in the Civil Division No.4 of SPC, the General Administration Office of SPC and the Civil Division No.3(IP Division) of SPC. In September 2012, he was appointed the Presiding Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC. In July 2017, he was appointed the Deputy Director General of the Enforcement Bureau of SPC. In December 2018, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Intellectual Property Court of SPC.
Judge Li was born in October 1975. He has obtained a degree of Ph.D. in Law. He is a National Adjudication Expert. Starting from July 2000, he has successively served as the Clerk, the Assistant Judge, the Judge and the Presiding Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC. He studied at Max Planck Institute for Intellectual Property Law, Germany from January 2007 to February 2008 in pursuit of further legal studies. In December 2017, he was appointed the Senior Judge of the Second Rank. In December 2018, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Intellectual Property Court of SPC. appointed the Senior Judge (2nd Rank). On December 29, he was appointed the Deputy Chief Judge of the Intellectual Property Court of SPC.
Judge Shen was born in October 1974. She has obtained a Ph.D. in Law. Starting from August 1995. She has successively served in Jiaxing Judicial Bureau of Zhejiang Province and Shenzhen Intermediate People’s Court of Guangdong Province. She studied at the University of Hong Kong from September 2002 to August 2003, majoring in common law and received a L.L.M in Law. Since June 2009, she was successively appointed the Assistant Judge, the Judge and the Presiding Judge of the Civil Division No.4 of SPC.
Judge Zhu was born in November 1974. He has obtained a Ph.D. in Law. Starting from July 1999, he has successively served in Jiaozhou Municipal Party Committee School of Shandong Province and Beijing University of Chemical Technology. Since July 2007, he was successively appointed the Assistant Judge, the Judge and Senior Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC. From August 2016 to August 2017, he studied at Antonin Scalia Law School of George Mason University, USA and received a L.L.M in Law and economics.
Judge Luo was born in March 1973. She has obtained a master degree in law. She began her career in Qinghai High People’s Court in July 1994. She studied at law school of Temple University, USA, and received a L.L.M in Law (intellectual property)from August 2002 to November 2004 Since November 2007, she has successively served as the Assistant Judge and the Judge of the Civil Division No.3(IP Division) and the Administrative Division of SPC.
Judge He was born in February 1976. He has obtained a degree of Ph.D. in Law. Starting from July 1998, he has successively served in the Second Highway Engineering Bureau of the Ministry of Communications and Hunan University of Commerce. Since August 2010, he has successively served as the the Assistant Judge and the Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC and the Second Circuit Court of SPC.
Judge Fu was born in February 1980. She has obtained a master degree in law. She began her career in the Intellectual Property Bureau of Guangdong Province in July 2005. Since December 2014, she has successively served as the Deputy Consultant, the Assistant Judge and the Judge of the Civil Division No.3(IP Division) of SPC.
Judge Wei was born in August 1976. She has obtained a master degree in law. She began her career in Beijing Peking University WBL Biotech Co., Ltd. In June 2004. Since July 2006, she has successively served as the Assistant Judge, the Judge of the Criminal Division No.1 and the Civil Division No.3(IP Division) of SPC.